Za bežných podmienok halogenidy uhličité s vodou nehydrolyzujú. CCl4 slúži ako nepolárne rozpúšťadlo, ako hasiaci prostriedok a pri vyšších teplotách tiež ako výborné chloračné činidlo, používané k redukčnej chlorácii oxidov kovov. Je jedovatý. Zmiešané chlorid-fluoridy uhličité sú ešte menej reaktívne ako CCl4. Pre svoje veľké výparné teplo sa požívali v chladiarenskej technike. Majú nepriaznivý vplyv na životné prostredie.
Zlúčeniny uhlíka so sírou
Medzi binárne látky tohto druhu možno zaradiť iba jedinú stálu a dôležitú zlúčeninu – sulfid uhličitý (sírouhlík).
Vyrába sa reakciou grafitu s parami síry pri 900 °C.
C + S2 → CS2
CS2 je výborné rozpúšťadlo nepolárnych organických látok. Nemá výrazné oxidačno-redukčné ani acidobázické vlastnosti. Je však veľmi horľavý. Jeho pary v zmesi so vzduchom zhoria explozívne.
CS2 + 3 O2
→ CO2 + 2 SO2
Zlúčeniny uhlíka s dusíkom
Naozajstná binárna zlúčenina uhlíka s dusíkom je iba dikyán. Je to jedovatá plynná látka, termicky stála, bez výraznejších acidobázických a oxidačno-redukčných vlastností. Dá sa pripraviť termickým rozkladom kyanidov ťažkých kovov.
2 AgCN → 2 Ag + (CN)2
Kyanid meďnatý, pripravený z roztoku zrážaním soli meďnatej kyanidom alkalického kovu, sa rozkladá na kyanid meďný a dikyán už pri laboratórnej teplote.
2 Cu(CN)2 → 2 CuCN + (CN)2
Veľmi významnými zlúčeninami uhlíka s dusíkom sú kyanovodík, kyanidy, kyselina kyanatá, kyanatany a thioderiváty týchto látok.
Kyanovodík je prudko jedovatá kvapalina. Pripraví sa pôsobením kyseliny sírovej na kyanidy alebo kyanokomplexy kovov.
NaCN + H2SO4
→ HCN + NaHSO4
K4[Fe(CN)6] + 3 H2SO4
→ 6 HCN + 2 K2SO4 + FeSO4
Priemyselne sa vyrába katalyzovanou oxidáciou zmesi metánu a amoniaku.
2 CH4 + 2 NH3 + 3 O2
→ 2 HCN + 6 H2O
Alebo priamou katalyzovanou reakciou amoniaku s oxidom uhoľnatým.
CO + NH3 → HCN + H2O