Jodistany sa dobre pripravujú termickým rozkladom vhodných jodičnanov.
5 Ba(IO3)2
→ Ba5(IO6)2 + 4 I2 + 9 O2
Kyseliny jodisté a jodistany majú sklon vytvárať zložitejšie zlúčeniny. Môže vznikať kyselina tetrahydrogéndijodistá.
2 H5IO6 → H4I2O9 + 3 H2O
Kyseliny jodisté majú v tuhom stave silné oxidačné vlastnosti. Omnoho menšie oxidačné účinky javia ich roztoky a roztoky ich solí.
Výroba fluóru
Najbežnejším minerálom používaným ako surovina na výrobu fluóru a jeho zlúčenín je fluorit CaF2. Ďalšie minerály sú kryolit Na3AlF6 fluóroapatit Ca5F(PO4)3. V povrchových vodách a v oceánoch sú v malých koncentráciách fluoridy. Elementárny prvok sa v prírode nevyskytuje.
V priemysle sa fluór vyrába elektrolýzou. Z fluoritu sa pôsobením silnej kyseliny uvoľní plynný HF, pripraví sa jeho draselná soľ KF a zmes HF a KF sa elektrolyzuje v oceľovom elektrolyzéri, ktorého steny sú chránené vrstvou zliatiny Cu a Ni.
Elementárny fluór sa uplatňuje pri výrobe niektorých fluoridov a v menšej miere tiež v metalurgii. Fluorovodík sa vyrába a transportuje najčastejšie vo forme 40% vodného roztoku. Je surovinou pre výrobu fluórovaných organických zlúčenín, fluóroplastov, freónov, používa sa v sklárstve (leptanie skla).
Výroba chlóru, brómu a jódu
Najrozšírenejší z tejto trojice je chlór. V prírode je viazaný prevažne v mineráloch, ktoré sa vytvorili odparením morskej vody. Je to hlavne halit NaCl a silvín KCl. Významný zdroj chloridov je morská voda. Elementárny chlór sa v prírode nevyskytuje.
Samostatné minerály obsahujúce bróm síce existujú ale pre svoju vzácnosť nemajú technický význam. Zdrojom brómu sú bromidy, obsiahnuté ako prímesi v niektorých chloridoch a v morskej vode.
Jód je obsiahnutý v malom množstve opäť v morskej vode. Zvýšený obsah je v telách niektorých morských
organizmov (riasy, chaluhy).
Halogény možno získať oxidáciou halogenidov alebo halogenovodíkov.
4 HCl + MnO2 → Cl2 + MnCl2 + 2 H2O
16 HBr + 2 KMnO4 → 5 Br2 + 2 MnBr2 + 2 KBr + 8 H2O
Oxidovadlom halogenidov môže byť aj iný halogén. Ľahší vytesní ťažší.
2 KBr + Cl2 → 2 KCl + Br2
2 KI + Br2 → 2 KBr + I2