Bežnejšie a trochu stálejšie sú jej soli (chloritany). Dajú sa pripraviť reakciou oxidu chloričitého s vodným roztokom hydroxidu alkalického kovu. Tvorí sa chloritan a chlorečnan. Kyselina chloritá a chloritany sú silné oxidovadlá.
2 ClO2 + 2 KOH → KClO2 + KClO3 + H2O
Kyselina chlorečná a chlorečnany
Kyselina chlorečná je nestála, nedajú sa pripraviť vodné roztoky vo väčšej koncentrácií ako 40%. Vhodnou cestou k príprave vodných roztokov kyseliny sú reakcie:
Ba(ClO3)2 + H2SO4
→ BaSO4 + 2 HClO3
2 KClO3 + H2[SiF6]
→ K2[SiF6] + 2 HClO3
Kyselina chlorečná je silná kyselina, má výrazné oxidačné účinky.
Chlorečnany možno pripraviť rozkladom chlórnanov, alebo zavádzaním elementárneho chlóru do horúceho vodného roztoku hydroxidu alkalického kovu.
3 Cl2 + 6 KOH → KClO3 + 5 KCl + 3 H2O
Tuhé chlorečnany sú relatívne stále, majú však veľmi silné oxidačné účinky a ich rozklad alebo oxidačné pôsobenie môže prebehnúť v niektorých prípadoch explozívne. Pri zahriatí sa chlorečnany alkalických kovov rozkladajú na chloristan a chlorid, pri vyššej teplote na chlorid a kyslík.
4 KClO3 → 3 KClO4 + KCl
2 KClO3 → 2 KCl + 3 O2
Chlorečnany majú významné uplatnenie pri výrobe zápaliek a sú zložkou niektorých výbušnín a tuhých raketových palív.
Kyselina chloristá a chloristany
Aj keď je kyselina chloristá jedna z najsilnejších anorganických kyselín, môže byť zo svojich solí vytesnená koncentrovanou kyselinou sírovou.
KClO4 + H2SO4
→ KHSO4 + HClO4
Kyselina chloristá je jediná z kyslíkatých kyselín chlóru, ktorú možno pripraviť ako chemicky čistú látku. Je to bezfarebná viskózna kvapalina, v koncentrovanom stave sa môže pri styku s organickými látkami explozívne rozkladať. Koncentrovaná kyselina má silné oxidačné účinky, ktoré po zriedení kyseliny vodou takmer zanikajú.