Hydrazidy a azidy
Nahradením atómu vodíka v molekule hydrazinu alkalickým kovom dospejeme k vzorcom hydrazidov. Týmto spôsobom možno hydrazidy pripraviť.
2 N2H4 + 2 Na
→ 2 NaN2H3 + H2
Dôležitejšie a bežnejšie než hydrazidy sú soli azoimidu, azidy.
Azidy alkalických kovov možno pripraviť zavadzaním N2O do roztaveného amidu.
NaNH2 + N2O
→ NaN3 + H2O
Ostatné azidy sa pripravujú konverziou azidu sodného so soľou kovu vo vodnom roztoku. Iónové azidy sú pomerne stále, ale azidy ťažkých kovov sú explozívne. Azid olovnatý sa používa ako náplň do rozbušiek.
Oxidy dusíka
Oxid dusný je plynná látka. Dá sa pripraviť zahrievaním kryštalického NH4NO3.
NH4NO3 → N2O + 2 H2O
Nie je jedovatý, ale vdychovaný spôsobuje z počiatku eufóriu a vo väčšej dávke pôsobí ako narkotikum. Pre tieto vlastnosti sa používa v medicíne.
Oxid dusnatý je bezfarebný plyn. Možno ho pripraviť redukciou stredne koncentrovanej (asi 20%) kyseliny dusičnej s ušľachtilými kovmi, napríklad meďou alebo ortuťou.
8 HNO3 + 3 Cu → 3 Cu(NO3)2 + 4 H2O + 2 NO
Priemyselne sa NO (potrebný na výrobu HNO3) vyrába spaľovaním NH3 za katalyckého pôsobenia platiny.
4 NH3 + 5 O2
→ 4 NO + 6 H2O
Acidobázické chovanie oxidu dusnatého je veľmi nevýrazné (malá rozpustnosť vo vode, bez chemickej reakcie). Je schopný oxidácie aj redukcie. Samovoľne prebieha oxidácia vzdušným kyslíkom na oxid dusičitý.
2 NO + O2 → 2 NO2
Redukciou silnými redukčnými činidlami ho možno previesť na N2O (pôsobením SO2), na hydroxylamín NH2OH (pôsobením solí chromnatých v kyslom prostredí) alebo na amoniak (chromnaté soli v neutrálnom roztoku).
Oxid dusičitý má hnedočervenú farbu. Tvorí sa z oxidu dusnatého účinkom vzdušného kyslíka. Vzniká tiež redukciou koncentrovanej kyseliny dusičnej.
Pb + 4 HNO3 → Pb(NO3)2 + 2 NO2 + 2 H2O