Amoniak sa veľmi dobre rozpúšťa vo vode. Je treba zdôrazniť, že vo vodnom roztoku nie sú prítomné žiadne skutočné molekuly „hydroxidu amónneho“ NH4OH. Látka s takýmto funkčným vzorcom neexistuje. Jedinými reálnymi časticami obsiahnuté vo vodnom roztoku NH3 sú jeho hydráty NH3.H2O.
Tendencia k oxidačno-redukčnej zmene je pri amoniaku veľmi malá. Pri zvýšenej teplote pôsobí na niektoré látky redukčne.
3 NiO + 2 NH3 → 3 Ni + 3 H2O + N2
Amoniak sa tiež oxiduje halogénmi a kyslíkom.
2 NH3 + 3 Cl2
→ N2 + 6 HCl
4 NH3 + 3 O2
→ 2 N2 + 6 H2O
Katalyzované spaľovanie kyslíkom zo vzduchu vedie k vzniku oxidov dusíka.
4 NH3 + 5 O2
→ 4 NO + 6 H2O
Príkladom oxidačného pôsobenia amoniaku je jeho reakcia s alkalickými kovmi a kovmi alkalických zemín, kedy vedľa amidov týchto kovov vzniká tiež vodík.
2 K + 2 NH3 → 2 KNH2 + H2
Z amoniaku sa vyrába HNO3. Ďalšie použitie má pri výrobe amónnych solí a slúži ako chladiaca kvapalina.
Ďalšou zlúčeninou dusíka s vodíkom je hyrazín N2H4. Je to bezfarebná kvapalina. Z acidobázického hľadiska je zásadou, slabšou než amoniak. S vodou vytvára rovnako ako amoniak hydráty, najstálejší je monohydrát N2H4.H2O. Hydrazín je výrazne silnejším redukčným činidlom než amoniak, hlavne v zásaditom prostredí.
Reakcia hyrazinu s kyslíkom aj s chlórom sú obdobné ako u amoniaku.
N2H4 + O2
→ N2 + 2 H2O
N2H4 + 2 Cl2
→ N2 + 4 HCl
Hydrazín má technické použitie ako výrazné redukčné činidlo, uplatňuje sa vo farmaceutickom a farbiarskom priemysle a pri výrobe plastov a výbušnín. Význam má aj ako raketové palivo.
Treťou zlúčeninou dusíka a vodíka je azoimid. Je to opäť kvapalina. Azoimid môže byť syntetizovaný opatrnou reakciou hydrazínu s dusitanmi.
N2H4 + HNO2
→ HN3 + 2 H2O
Alebo lepšie reakciou plynného N2O s roztaveným NaNH2.
N2O + NaNH2
→ NaN3 + H2O
Vzniknutý NaN3 sa dá kyselinami rozložiť za uvoľňovania HN3.
Azoimid je nestály, pri styku s horúcimi predmetmi ľahko exploduje, má oxidačné aj redukčné účinky a je veľmi slabou kyselinou.