Ďalšie kyslíkaté zlúčeniny bóru
Do tejto skupiny látok radíme hlavne kyseliny borité, boritany a niektoré ich deriváty.
Kyselina trihydrogénboritá
Dá sa získať z ich solí vytesnením kyselinou sírovou alebo chlorovodíkovou. Kyselina trihydrogénboritá patrí medzi slabé kyseliny. Nemá oxidačné vlastnosti. Je rozpustná vo vode.
Hlavná cesta výroby H3BO3 je rozklad prírodných boritanov kyselinou sírovou za zvýšenej teploty.
Na2B4O7.4H2O + H2SO4 + H2O
→ 4 H3BO3 + Na2SO4
Ca2B6O11 + 2 H2SO4 + 7 H2O
→ 6 H3BO3 + 2 CaSO4
Kyselina boritá sa používa v sklárstve, keramickom priemysle, potravinárstve a metalurgii. Je tiež medziproduktom pri výrobe väčšiny zlúčenín bóru.
Kyselina hydrogénboritá
Zahrievaním na teplotu 180 °C odštepuje kryštalická kyselina trihydrogén boritá vodu a mení sa na kyselinu hydrogénboritú HBO2. Chemickým chovaním sa uvedené dve kyseliny borité od seba takmer nelíšia.
Boritany
Svojím stechiometrickým zložením formálne odpovedajú soliam kyseliny trihydrogénboritej a hydrogénboritej.
Boritany, rovnako ako kyselina borité, nemajú zretelné oxidačno-redukčné vlastnosti. Vo vodnom roztoku silno hydrolyzujú a ich roztoky majú zásaditý charakter. Taveniny boritanov, podobne ako roztavený B2O3, rozpúšťajú väčšinu oxidov kovov a poskytujú s nimi amorfné boritany (sklá), ktoré sú v prípade prechodných kovov charakteristicky sfarbené.
Najdôležitejší boritan, tetraboritan disodný, sa môže získavať jednoduchým čistením prírodného boraxu alebo iných tetraboritanov. Používa sa pri výrobe skla, glazúr, je dôležité zmäkčovadlo vody.
Významnou látkou je peroxohydrát boritanu sodného. Vyrába sa reakciou boraxu s alkalickým vodným roztokom peroxidu vodíka.
Na2B4O7.10H2O + 4 H2O2 + 2 NaOH + H2O
→ 4 NaBO2.H2O2.3 H2O
Látka je silné oxidovadlo, je vynikajúcim bieliacim prostriedkom. Uplatňuje sa v textilnom priemysle, pri výrobe pracích prostriedkov a tiež v lekárstve a kozmetike.