Výroba a použitie technicky významných zlúčenín
V chemickom priemysle a technike sa uplatňujú, z hľadiska objemu výroby, hlavne zlúčeniny sodné a draselné. Menej významné je použitie lítnych solí a ešte menší význam majú soli rubídia a cézia.
Surovinovým zdrojom pre výrobu sodných solí je hlavne minerál halit NaCl a morská voda, pre výrobu draselných solí sylvín KCl, karnalit KMgCl3.6H2O nitrokalit a iné.
Mimoriadny význam má výroba hydroxidu sodného a draselného. Uskutočňuje sa elektrolytickou cestou z vodného roztoku NaCl alebo KCl. Elektrolyzéry používané pri výrobe pracujú na dvojakom princípe a podľa toho sa rozlišuje elektrolýza diafragmová a amalgámová.
V diafragmových elektrolyzéroch so železnou katódou prebieha katódová reakcia,
2 H3O+ + 2 e-
→ 2 H2O + H2
na anóde sa vyvíja chlór.
2 Cl- → Cl2 + 2 e-
Diafragma bráni difúzii chlóru do katódového priestoru. V elektrolyte vzniká roztok NaOH (resp. KOH), roztok sa pravidelne odvádza, zahusťuje a získava sa tak nepríliš čistý tuhý NaOH (resp. KOH).
V amalgámovom elektrolyzéri tvorí katódu ortuť. Na jej povrchu sa redukujú ióny Na+ (resp. K+) na kov, ktorý sa v ortuti rozpúšťa na amalgám. Ten sa odvádza a hydrolyzuje vodou.
2 NaHgx + 2 H2O
→ 2 NaOH + H2 + 2x Hg
Hydroxidy alkalických kovov získané amalgámovou elektrolýzou sú veľmi čisté.
Sodné aj draselné soli majú rozsiahly význam a použitie: uplatňujú sa vo všetkých priemyslových výrobách, v poľnohospodárstve, v potravinárstve a pod. Význam lítnych solí vzrastá v súvislosti s výrobou niektorých špeciálnych zlúčenín a ich použitím na výrobu kyselinovzdorných povlakov, glazúr a pri organickej syntéze.